Vybíráme tkalcovský stav

NAUČ SE TKÁT Z POHODLÍ SVÉHO DOMOVA

Jak vybírat tkalcovský stav?

Přišla touha tkát, ale najednou nevíte, kde začít? Vždyť stavů a vybavení je tolik!

Tkalcovské stavy se dělí na dva základní typy – je to jednodušší stav s pevným listem a druhou kapitolou jsou listové stavy. Listové stavy se pak dělí dále (ale o tom později, pro začátek nám bude stačit toto rozdělení).
Pokud chcete tkaní pouze „vyzkoušet“, můžete se vydat cestou rámečků a školních stávků (ty probereme úplně na konci článku).

Stav s pevným listem

Stav s pevným listem je v podstatě veliký rám, který má vpředu a vzadu dva válce (osnovní a zbožový) a uprostřed má jednoduchý mechanismus, který drží pevný list. Pevný list je soubor lamel s dírkou uprostředmezi kterými je mezera. Osnovu navineme na zbožový válec a potom provlékáme pevným listem tak, že každá lichá nit prochází dírkou a každá sudá mezerou.

Pohybem listem nahoru a dolů potom tou částí osnovy, která je v dírkách pohybujeme nahoru a dolů a tvoříme tak rpošlup (prostor, kterým se vede útek). Útek přitloukáme k hotové tkanině také tímto pevným listem – ten tak má zároveň i funkci paprsku (určuje hustotu látky) a brda (přitloukání útku k tkanině).


Na stavu s pevným listem můžeme tkát jednoduché plátno v mnoha barevných variantách, můžeme na něm ale také vytkávat pomocí pomocných tyčí (pick up sticků) různé struktury a vzory.
Je proto dobrou variantou pro ty, kdo nechtějí investovat prostor a peníze do listových stavů. Je skladný a přenosný.
Na stavu s pevným listem se tká nejčastěji tkací jehlou, můžeme ale také tkát i člunkem.


Šíře těchto stavů bývá od 25 do 80 cm (viděla jsem i širší, ale je to výjimka). Je vhodné si uvědomit, že pokud budete tkát tkací jehlou, potřebujete ještě i vedle stavu manipulovací prostor na tu tkací jehlu.

Listové stavy

Listové stavy se vyznačují tím, že mají jednotlivé listy, kterými prochází osnova. Jendotlivé nitě osnovy se k listům přichycují provléknutím nitěnkami, které na listech jsou, a pořadí nití v listech určuje základ vzoru, který může stav po tomto provléknutí tkát. Na každé provléknutí lze tkát různé vzory a struktury pomocí toho, v jakém pořadí jednotlivé listy a nebo jejich kombinace zvedáme. Listové stavy mohou mít od dvou do 32 listů a platí, že čím více listů, tím více kombinací můžeme tvořit.


Osnova dále prochází paprskem – pevným hřebenem, jehož hustota určuje také budoucí hustotu látky. To zda bude výsledná tkanina pevná a hutná a nebo splývavá a vzdušná rozhodujeme právě ve chvíli, kdy osnovu rpvlékáme paprkem.


Paprsek je umístěný v bidlenu, který je pohyblivý a přitlouká útek k hotové tkanině.


Takto vypadá srdce stavu – stav má ale samozřejmě také konktrukci, která jej drží, přední (zbožový) a zadní (osnovní) válec a mechanismus, který listy zvedá.


Podle kontrukce rozdělujeme listové stavy na stolní (které se ale mohou připevnit na stojan) a na podlahové /podnožkové, které stojí na zemi a většinou bývají nepřenosné.


Stolní stavy mají přímé napojení listů – to znamená, že pro zvednutí každého listu musíme zmáčknout páčku. Když chceme zvednout dva listy, je třeba zvednout dvě páčky. Dává nám to svobodu v tom, že můžeme využít všech dostupných kombinací v jednom projektu, na jedno „nastavení“ nitěnek a stavu, „na jedno brdo“. Zároveň to ale trochu brzdí práci, protože ruce využíváme jak k prohazování člunku, tak k přehazování páček a listů.


Podlahové stavy toto řeší různými mechanismy, které spojují jednotlivé listy s pedály (podnožkami), na které jsou listy navazované v daných kombinacích. Ke tkaní látky a změně pošlupu (změně kombinací listů pro tvoření struktur) pak stačí sešlápnout nehou jeden pedál. Ruce tak máme volné k tkaní a práce se zrychluje. Podle toho, jak funguje mechanismus, který zvedá listy rozlišujeme stavy s přímým napojením pedálů, jack stavy, counterbalance stavy a countermarche stavy.

Školní stávek

Školní stávek je v podstatě rám s otočnými válci nahoře a dole (onovním a zbožovým). Na tomto ráme se tak dají tkát i praktické výrobky, které zahřejí třeba krk a ozdobí váš stůl. Stávek jde taky používat jako rám a tkát na něm obrazy a dekorace. Školní stávek lze sehnat od asi 400 Kč (záleří na jeho rozměreh, přičemž rozhodující je hlavně šířka).


Na školním stávku bývá i středový díl, který pomáhá tvořit rpošlup. V kurzu jsme ale společně vždy došly k tomu, že je tam celkem zbytečný (bývá tenký, prošlup je hodně mělký a má jen jednu možnou hustotu, zatímco když tkáme bez něj, můžeme si ji určit sami).

Tkací rám

Tkací rám je jednoduchá konstrukce se zářezy a nebo hřebíčky okolo, na které se natáhne osnova a lze vytkávat obrazy, struktury, dekorativní prvky. Rámy mívají nejrůznější tvary, mohou být i trojúhelníkové, šestiúhelníkové, kulaté…


Ty drobné základní jde koupit i do 200 Kč, a díky tomu je tkaní opravdu dostupné pro všechny.

Jak vybírat šířku stavu

Šířku stavu vybíráme podle plánovaných výrobků. Tkací šíře (uváděná v popisech) neznamená šířku hotové látky. Látka se totiž posle typu struktury a podle materiálu zúží (už během tkaní na stavu, ale potom i o kousek po vyprání).


Pro zjdednodušení se počítá, že tkanina bude mít o 10% menší šířku, než je tkací šíře.


Na čtyřlistých stavech i na stavu s pevným listem za použití dvou listů lze tkát dvojitou šíři plátna. Na osmi a vícelistých stavech pak můžeme tkát ve dvojité šíři i další vzory a struktury. Čím více listů, tím větší možnosti kombinování pak máme.

Jak vybírat konsktrukci stavu

Stav vybíráme hlavně podle toho, co bychom na něm chtěli tkát. Často ale i podle toh, jaké máme finanční možnosti.

Stavy s pevným listem se cenově pohybují od 5.000 Kč, stolní stavy od 10.000 a podlahové stavy většinou už bývají investicí od několika desítek tisíc (klidně až po stovky, podle typu stavu).

Drobnější stavy bývají subtilnější – jsou vhodné na drobnější projekty (šály, plédy, koberečky, přehozy…), robustnější stavy už zvládnou dlouhé pevné osnovy, koberce a vlastně cokoliv, prootže dobře drží napětí osnovy.

Na stolní stavy se vejde většinou kratší osnova, než na podlahové (je to oblivněno prostorem okolo válců – navinutá osnova zabírá místo, a když už tam to místo není, nevejde se tam).

Kam dále?

Máte otázku? Chcete sdílet své postřehy? Přijďte si rpo podporu so skupiny Tkanee adventures – svět ručního tkaní. 

Chcete se naučit tkát a neztrácet čas prohledáváním internetu ve snaze najít srozumitelné návody? Nechte se vést v kurzech. Spolu to zvládneme!

Jsem textilní výtvarnice s dlouholetou praxí v oblasti ručního tkaní a háčkování.
Nitě se vinou mým životem už od dětství a tvořím pod značkou Tkanee. Mým cílem je pomáhat zájemcům o tkaní začít a vytrvat u práce, která jim přináší radost. 
Pod mýma rukama vznikají šátky na nošení dětí, deky, peleríny, šály, šátky, čepice, přehozy, svetry…
Tkalcovskému řemeslu se věnuji od roku 2013 a háčkuji, co si pamatuji. V rámci háčkování mi nejvíce uhranula neotřelá technika Obrazového háčkování  – háčkovaných vrstvených obrázků (Image overlay crochet) odvozená od overlay techniky a spolupracuji na mezinárodní úrovni na jejím rozvoji.
Těším se na vás.
Vaše    

Veronika

Háčkování