Tenhle článek bude hlavně o pozadí mé práce, o tom, o čem tak často nemluvím, protože se to reálně strašně málo týká tkaní.
Bude o webařině, programování, plánování, propagaci, marketingu a učení se – to je totiž to, co většinu času dělám. Na tkaní jako takové mi zbývá možná jeden pracovní den v týdnu, ten zbytek má jiné profese. A to havně proto, že jsem se rozhodla tkaní učit – pomáhat těm, kdo by si rádi splnili sen o vlastních tkaninách a nechtějí na to být sami. Chtějí se učit v komunitě podobně smýšlejících lidí.
Já sama jsem v několika kurzech (nejčastěji právě z oblasti tvorbu webu a marketingu, které nejsou moje hlavní doména) a díky těmto kurzům a osobní podpoře mentorů (díky Inuš a všechny holky z jejich kurzů, se kterýma se vzájemně podporujeme a pomáháme si nejen, když je všechno růžové) se rok 2023 pro mě stal vskutku zlomovým.
S online kurzy už jsem měla zkušenosti před tím – v roce 2022 proběhly dva běhy Praktického kurzu obrazového háčkování a na podzim první běh Praktických základů tkaní (na listových stavech) a po reakcích na kurz tkaní jsem se rozhodla, že v roce 2023 se nebudu tříštit mezi dvěma tématy a že zjistím, co to udělá, když se kurzům tkaní budu věnovat naplno.
No a pro ty, kdo už by nechtěli dále číst, tak krástá statistika toho, co to přineslo:
V roce 2023 proběhly následující kurzy:
- Seznam se s tkaním – 4 týdenní kurz zdarma, ve kterém bylo 481 přihlášených účastníků, ve kterém jsme tkali obrázky na tkacích rámečcích
Velké tkaní na malých stavech – kurz s 35 účastníky, ve kterém jsme tkali na školním stávku - Tkalcovský inspiromat – pokročilý tkalcovský kurz pro listové stavy stavy s pevným listem, byl to historicky první běh tohoto pětiměsíčního kurzu a zúčastnilo se ho 18 tkadlen.
- 5 tipů pro začínající tkadleny – zářijový workshop zdarma, na který bylo přihlášeno 612 účastníků
- Tkaní na rámu – šestitýdenní kurz tkaní na rámu s 15 účastníky
- Praktické základy tkaní – 10 týdenní kurz tkaní na listových stavech stavech s pevným listem pro začátečníky, kterého se zúčastnilo 31 tkadlen.
Celkem tedy kurzy zdarma prošlo 1093 lidí a placenými kurzy 99 účastníků. To je pro mě obrovská změna oproti předchozímu roku, kdy dvěma háčkovacími kurzy prošlo 23 účastníků a podzimním tkacím kurzem 23, kurzy zdarma asi 60 lidí – no a dále se dočtete, jak k tomu došlo.
Leden
Psala jsem už, že jsem se rozhodla, že v roce 2023 se budu věnovat jenom tkaní, že háčkování na chvíli odložím.
Leden
V lednu dobíhal první běh Praktických základů tkaní a na základě přání holek jsem se rozhodla vytvořit i navazující pokračovací kurz s názvem Tkalcovský inspiromat. Kurz, ve kterém budeme týden co týden probírat základy dalších tkalcovských technik, které jde tkát ideálně jak na listových stavech, tak na stavu s pevným listem. Občas to byla výzva ale nakonec se to povedlo. Kurz jsem nabídla jak absolventům základního, tak i veřejně a nakonec byla zhruba polovina absolventů a polovina nováčků. Krásně jsme se propojily se zkušenými tkadlenami z druhého konce republiky, se kterými jsme zatím o sobě pouze věděly, ale neznaly jsme se. Díky večerním hovorům na Zoomu o tkaní a společných projektech pak vznikla mnohá nová přátelství, která trvají doteď.
Na začátku ledna jsem se jako každý rok účastnila 12 marketingových přednášek od Sigrun, po kterých nabízí svůj program Kickstart, o kterém už jsem v minulosti několikrát přemýšlela.
Tento rok mi ale došlo, že už není důvod to odkládat a že by mi tento program mohl hodně pomoci dostat tkaní mezi lidi. A přihlásila jsem se. Program začínal během ledna, ale hlavní část začala v únoru.
V lednu mi taky přišel můj nejnovější stav – Louet David III – osmilistý podlahový stav na kterém od té doby natáčím videa pro kurzy.
Únor
Na konci ledna jsem si ujasnila, že nejčastěji lidi brzdí to, že vlastně neví, jaké jsou dneska v rámci tkaní možnosti a rozhodla jsem se svůj 4týdenní kurz zdarma, ve kterém se seznámím s tím, co je zajímá a je seznámím s tkaním a s jeho základy, nazvat Seznam se s tkaním. Plán byl také nabízet každý týden praktické návody na tkaní na rámečku, aby si to mohli vyzkoušet.
Nastala chvíle kurz vypustit do světa a zvát zájemce – nakonec se jich nasbíralo pro mě neuvěřitelných 481 a po dobu celého kurzu byla ve skupině neuvěřitelná atmosféra.
V únoru taky začal zmiňovaný první Tkalcovský inspiromat.
Na začátku února bylo ještě jedno poprvé – s holkama z Praktických základů tkaní jsme se vydaly na exkurzi do gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, kterou nám jedna z účastnic kurzu domluvila (děkuju, Libuško) a měly jsme i tu čest popovídat si s panem Janem Timotejem Strejčkem, uměleckým vedoucím gobelínky.
V únoru tak probíhalo přihlašování do Československé tkalcovské soutěže, do které se přihlásilo 21 českých a slovenských tkadlen.
Březen
Březen byl pro mě hektický – natáčela jsem stále za pochodu dva kurzy najednou a nebyla možnost, aby se prostě v danou dobu očekávané videa ve facebookové skupině neobjevila. Tkala jsem, točila, stříhala, upravovala videa, psala web a emaily. A většina z toho nebyla navenek vidět, protože to všechno bylo hlavně pro nově vznikající kurzy.
V březnu jsem taky poprvé zjistila, jak se va webu vytvářejí členské sekce a jak to udělat, aby se v nich zákazníkům v pravou chvíli objevily jejich kurzová videa. Když kurz točím poprvé, bývá celý ve facebookové skupině u kurzů které už mám hotové a nebo je doplňuju jen zčásti už platí, že základní videa mám na webu a ve skupině probíhá podpora a diskuze.
Duben
Duben
V dubnu začínal nový osmi týdenní kurz Velké tkaní na malých stavech, který byl navazujícím pokračováním Seznam se s tkaním. V kurzu tkalo 35 žen na školních stávcích a naučily se mnohé dekorativní stehy, utkaly šály, prostírání i strukturovaný polštář. Kurz skončil v červnu a necelá desítka se rozhodla pokračovat na podzim v Praktických základech tkaní (na listových stavech)
Květen
V květnu jsem se konečně vrhla na tkaní svého vlastního soutěžního šátku s názvem Domov. Byla to velice intenzivní jízda, ale nakonec jsem jej stihnula dokončit a nafotit s kamarádkou a její dcerkou (která je mou kmotřenkou) včas. Velkou část května zabrala právě příprava soutěže.
Příběh šátku je zde:
DOMOV
Uprostřed drsných plání se rokládala kyprá půda, na které rostlo pod širým nebem obilí.
A on ji bránil. Svou zemi, svou obživu, svůj domov.
Kdo? Mars, bůh války.
Vzor:
– stínové vlny a zrna obilí jako symbol obživy a denního chleba
– hrotu kopí a terče na okrajích
– žlutavé ročně barvené inlays pro spojení nebe se zemí a na znamení celodenního putování Slunce
– autor původního vzoru: Rebecca Winter
Středovka:
– žlutý symbol Marsu na jedné straně a černý, ukrytý symbol Země na druhé
Osnova:
– 50% černé shantung tussah hedvábí pro temnou stránku a války (barveno 3. stranou)
– 10% buret hedvábí ručně barvené v tónech hnědé, zelené a nebeské oblohy jako symbol země a jejích plodů
– 40% morušové hedvábí ručně barvené v barvách červánků a stmívání nad krajinou, stejně tak i ocelové šedi posvátného Olympu
Útek: rudé a černé morušové hedvábí
Další zásadní věc, která se stala v květnu je nový přírůstek do rodiny. Nastěhoval s k nám Anakin z Krnovské bučiny,malý knírač pepř a sůl, plemeno, které znám odmala. Vyrůstala jsem s nimi. Okamžitě si nás získal všechny
Červen
Červen byl ve znamení svatby mého bratra. Jeho ženě (své budoucí švagrové Markétce) jsem šla za svědka, a tak byla první víkend velkolepá rozlučka s velkou kupou poledancerek a jiných skvělých žen.
Druhý víkend byl ve znamení Česko Slovenské tkalcovské soutěže – v Brně na Dni nosících tatínků v pavilonu Anthropos probíhalo hlasování účastníků ve všech třech hlavních kategoriích – a můj šátek Domov se v různých kategoriích pěkně umístil. Krátce na to se vydal do nového domova. V týdnu před víkendem probíhalo hlasování tkalcovské veřejnosti a široké veřejnosti. Celkové výsledky jsme potom vyhlašovali v přímém přenosu v sobotu odpoledne.
Celkové výsledky soutěže:
Výsledky Česko-Slovenské tkalcovské soutěže 2023
V kategorii TKALCI
KATEGORIE VÝROBEK:
- 1. místo: HÉRA (Oaks Woven)
- 2.místo: ZROZENÝ Z POPELA (Dobrozem)
- 3.místo: ODYSEA (Tkajana)
KATEGORIE TKANINA:
- 1.místo: KDYŽ VESNA STŘÍDÁ MORANU (Matyldina stodola)
- 2.místo: PLÉD ELENA (Zuzika Bdesign)
- 3.místo: LABYRINT (Dantha – tkaní pro radost) + SLOVANKA (Jitka Sovová)
KATEGORIE ŠÁTEK:
- 1.místo: ZEUS (Oaks Woven)
- 2.místo: DCERA MOŘE (Hadryjana) + DOMOV/HOME (Tkanee)
- 3.místo: PENELOPE (Tkajana)
V hlavní kategorii – ONLINE
KATEGORIE VÝROBEK:
- 1.místo: HÉRA (Oaks Woven)
- 2.místo: ODYSEA (Tkajana)
- 3.místo: DETVAN V KOŠILCE (Zuzika Bdesign)
KATEGORIE TKANINA:
- 1.místo: PLÉD ELENA (Zuzika Bdesign)
- 2.místo: KDYŽ VESNA STŘÍDÁ MORANU (Matyldina stodola)
- 3.místo: MORANA (Pod Rouškou tkané)
KATEGORIE ŠÁTEK:
- 1.místo: ZEUS (Oaks Woven)
- 2.místo: DOMOV (Tkanee)
- 3.místo: VĚŘÍM NA VÍLY(Elaya)
V kategorii DEN NOSÍCÍCH TATÍNKŮ (POUZE ŠÁTKY)
KATEGORIE ŠÁTEK:
- 1.místo: DCERA MOŘE (Hadryjana) + DOMOV (Tkanee)
- 2.místo: ZEUS (Oaks Woven)
- 3.místo: DUCH LESA – Warden’s Keep Wovens
Poslední velkou akcí před přípravou tábora byla zmiňovaná svatba. Ta se povedla, byla intenzivní a lidi spojující a rozhodně na ni nikdy nezapomenu 🙂 .
Červenec a srpen
V červenci jsem se schovávala v lesích na skautském táboře a na signál jsem se vynořila jen při cestách na nákup do Lidlu a nebo cíleně, když bylo potřeba něco akutně vyřídit. Jinak je to moje každoroční offline oáza, ve které si člověk odpočine od běžných starostí a utahá a unaví se naprosto jiným způsobem. Ať je i 39 a 18, vždycky jsem na konci stejně utahaná a šťastná, že mám možnost tam být. I zbytek léta byl víceméně osobní a ne pracovní. S výjimkou trošky toho tkaní. S naší velkou šestičlennou rodinou jsme trávili čas spolu na výletech a dovolených. Poprvé jsem jela sama no poledancové soustředění – pole dance mám moc ráda. Sama bych nikdy nečekala, že budu schopná se na tyči někdy udržet, natož že mě to bude tak bavit. A společnost holek je neuvěřitelná – Markét v ostravském studiu Motýlek vytvořila skvělou komunitu.
Září
V září jsme se týden prokousávala rozvrhy dětí a jejich kroužků, a potom začala hlavní část práce. Spouštěla jsem totiž podzimní workshop 5 tipů pro začínající tkadleny spolu s jednoduchým tkaním záložky a 612 účastníků pak mělo možnost pokračovat ve dvou spouštěných kurzech: buď v Tkaní na rámu a nebo v Praktických základech tkaní. Do obou se pak přihlásilo po 15 účastnících /v Praktických základech jich tak bylo už 31). Poprvé se taky na webu objevila možnost si kdykoliv koupit videokurz Seznam se s tkaním – jedná se o soubor videí, který představují tkaní a vznikly na základě poptávku kurzistů v únorovém kurzu. Tato videa budou dostupná kdykoliv, i když zrovna nebude probíhat žádný kurz s mou osobní podporou.
Ještě jedna důležitá věc se stala září – po deseti letech praxe mám i oficiální osvědčení o tom, že umím tkát. Dokončila jsem rekvalifikační kurz v Domě pod jasanem.
Říjen
V říjnu začínaly dva kurzy (Tkaní na rámu a Praktické základy tkaní) a byla to po jednom celém roce poprvé chvíle, kdy jsem spouštěla kurz a měla jsem jej předem připravený. Bylo to pro mě něco hodně nového. Stres při přípravě kurzů mám ráda, ráda si pamatuju každé slovo těch hodin videí, které v kurzech jsou a teď jsem byla v trošku jiné situaci. Mohla jsem se ale věnovat studentům aoa kurzy proběhly v poklidu. I když jsme v průběhu podzimních prázdnin byli s rodinou poprvé v Egyptě a já jeden týden vysílal na Zoomu z hotelového pokoje.
Listopad
Největší událostí listopadu pro mě bylo to, že jsem oslavila čtyřicátiny. Milník, na který jsem se hodně těšila. Nevím vlastně proč, ale moc jsem si to užila. Na konci měsíce jsem se pak zúčastnila živého setkání kurzu.
Při ukončování podzimního běhu Tkaní na rámu padlo zásadní rozhodnutí spojit Tkaní na rámu a Velké tkaní na malých stavech a vytvořit z nich jeden našlapaný kurz tkaní na rámech a školních stávcích. U obojího je technika dosti podobná a jeden s druhým se krásně doplňují. Nově vzniklý kurz se jmenuje Tkaní pro každého a poprvé bude spuštěný 15. ledna 2024.
Prosinec
V prosinci jsem poprvé pro svoje fanoušky připravila Adventní kalendář – každým úderem půlnoci se pro ně na webu otevřelo nové okénko s tkacími tipy, návody na háčkování a nebo třeba tkacími schématy a návody.
Můj web dostal po dvou a půl letech své existence nový vzhled. Nebyla to dlouho předem plánovaná akce, ale jakmile jsem k ní dozrála, šlo to už potom rychle 🙂
Před Vánoci jsem spustila přihlašování do Novoročního tkaní – minikurzu zdarma, do kterého je v tuto chvíli přihlášených přes 800 účastníků (a to začíná až za týden, uvidíme, kolik nás bude nakonec celkem). Tkát budeme náramek a nebo záložku na knížku.
Základní přehled roku máme za sebou. Sepsala jsem si jej hlavně i kvůli sobě, ať jsem schopná si za pět let vzpomenou na milníky svého podnikání a to, jak se všichni společně vyvíjíme. Protože stejně jako vy se mnou děláte první krůčky v tkaní a potom se dále vyvíjíte, tak i já své první organizované podnikatelské krůčky udělala pod taktovkou Ingrid Dach už před dvěma a půl lety a už si nepamatuju všechno přesně. Teď tu budu mít aspoň tenhle svůj třetí podnikatelský rok sepsaný.
Moc se těším na náš společný rok 2024. Už teď vím, žebude aspon tak fajn, jako předchozí. V druhém ročníku Tkalcovského inspiromatu je přihlášeno z předprodejů 21 skvělých účastníků a i Tkaní pro každého 2024 a Praktické základy tkaní 2024 už mají první obsazené školní lavice :-).
Přeju krásný vstup do nového roku.
Vaše Veronika